RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Kelas                   :  Prasekolah Sofea
Bil Murid                        :  25 orang
Umur                               :  6 Tahun
Tarikh                             :   8.5.2013
Masa                              :  11.00 pagi – 11.30 pagi
                                          ( 30 minit )

Tunjang                        :   Komunikasi (Bahasa Malaysia)
Tema                            :   Haiwan
Subtema                       :   Haiwan  Jinak
Fokus MI                     :   Kecerdasan Bahasa, Kreativiti & Estetika  
                                           (Muzik) dan Fizikal
Kemahiran Berfikir     :   Mengenal pasti dan mengecam jenis-jenis
                                           haiwan.

Hasil Pembelajaran:

BM 2.1.4       Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila

Objektif       : 
Di akhir pembelajaran, murid akan dapat :
  1.  Mengenal nama-nama haiwan.
  2.  Menamakan nama-nama haiwan jinak dengan betul.
  3.  Mengecam sifat-sifat haiwan jinak.
Fokus Utama :
BM 2.1.4  Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.
BM 2.1.7  Menamakan objek di persekitaran

Fokus Sampingan  (kesepaduan hp):

BM 1.1.9  Membezakan bunyi-bunyi haiwan jinak yang ada di persekitaran
KTI 2.1.8  Menyanyi lagu dengan gerakan.

Pengetahuan sedia ada:
  1.  Murid-murid pernah melihat haiwan-haiwan jinak.
  2.  Murid-murid pernah memelihara haiwan-haiwan jinak..
Nilai :
  1.  Bersopan santun
  2.  Berkerjasama
ABM :
  • Kad Gambar
  • Kad puzzle
  • Kad perkataan
  • Lembaran kerja

Langkah & Masa


Isi pelajaran 

    Aktiviti Pengajaran &   
    Pembelajaran


Catatan/Bahan

Set
Induksi

( 5 minit )

Teka-teki

Mencantum puzzle haiwan.

·         Guru berteka-teki dengan murid  
        mengenai haiwan  
        jinak.

·         Guru meminta murid meneka teka- teki yang dikemukakan oleh  guru.

·         Guru meminta mencantumkan
        puzzle  haiwan jinak untuk  
        mendapatkan  jawapan.

·         Guru dan murid bersoaljawab  
        mengenai gambar haiwan jinak  
        yang  telah dihasilkan dan     
        meminta murid- murid   
        menamakan haiwan
        tersebut.

·         Guru meminta murid membunyikan bunyi ayam.



  Bahan
·         Kad gambar
·         Puzle

KBKK
·         Menjana Idea

MI
·         Kecerdasan   Linguistik

       Langkah 1

       ( 5 minit )

-      
·         Memadankan kad  
              gambar haiwan jinak   
              dengan perkataan yang
             betul

·         Mengeja nama haiwan- 
        haiwan dengan betul.

·         Memadankan nama 
        haiwan jinak dengan  
        namanya.
-      
·         Guru menunjukkan kad gambar  
          haiwan jinak dan meminta  
          murid- murid  menamakan 
          haiwan jinak tersebut  
          kemudian melekatkan gambar 
          tersebut di papan hitam.

·         Guru kemudian menunjukkan
                kad  perkataan nama haiwan  
                secara rawak dan mula
                membaca nama pada kad  
                perkataan tersebut
         dengan bimbingan guru.

·         Guru meminta seorang
               murid untuk melekatkan  kad    
               perkataan tersebut pada kad
               gambar haiwan jinak.
     
·         Murid- murid menyebut nama-nama  haiwan jinak yang ditampal pada papan hitam.


Bahan

·         Kad gambar
·         Kad Perkataan

KBKK

·         Menjana Idea
·         Mengecam
·         Mengenalpasti

MI

·         Kecerdasan  
·         Linguistik

Langkah 2
      ( 8  minit)


·         Permainan puzzle
·         Aktiviti kumpulan

·         Guru meminta murid menjalankan aktiviti kumpulan.  

·         Guru memberi puzzle gambar haiwan jinak kepada setiap kumpulan.

·         Murid-murid menampal puzzle pada helaian kad.



·         Guru mempamerkan hasil kerja kumpulan di papan hitam.


Bahan
·         Kad puzzle
·         Kad putih

Langkah 3

( 7  minit )


·         Membuat latihan

·         Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid dan meminta murid membuat latihan tersebut dengan betul.

·          Murid-murid memadankan gambar-gambar  haiwan-haiwan jinak  dengan kad perkataan.

·         Setelah selesai guru akan mengumpulkan latihan dan membuat penilaian.

·         Guru menilai hasil kerja murid dan memberi pujian kepada murid yang membuat kerja dengan kemas dan betul.



Bahan

·         Lembaran kerja

KBKK

·         Mengecam
·         Mengenalpasti


MI

·         Kecerdasan Linguistik
·         Kecerdasan kognitif

Penutup

(5 minit)
-      
·         Aktiviti nyanyian
-      
·         Guru meminta murid menyanyi lagu ‘ Bunyi Haiwan ’

·         Murid-murid menyanyi lagu ‘ Bunyi Haiwan ’ beramai-ramai.

·         Murid-murid  menyanyikan lagu sambil membuat pergerakan yang betul.




Bahan


MI

·         Kecerdasan Linguistik
       kecerdasaan
       muzik
·         kecerdasaan Kenestik
·         Kecerdasaan
bahasa

3 comments: